среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Силјановска Давкова со опомена до Заев и Пендаровски: Државници да престанат да повикуваат на пресуди

Силјановска Давкова со опомена до Заев и Пендаровски: Државници да престанат да повикуваат на пресуди

Во вечерашната дебата на Телма кандидатката за Претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, рече дека однадвор се забележува режимот на оваа власт во судството.

-Видовме измена на Кривичниот законик, персонализирана и наменска за луѓе од една партија која го поддржува господинот Пендаровски за бидат „бајпасирани“,  односно да не можат да бидат процесуирани нивните случаи. Селективна правда не е правда.

Таа рече дека однадвор го забележуваат режимот и затоа сите препораки за Македонија содржат препораки за либерална демократија, хибридна демократија и потенцираше независно судство не се гради само со измена на закон.

 

Коронавирус