вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 22
home Вести

Силјановска Давкова: Секогаш кога ќе можам ќе го избегнувам „северна“

Силјановска Давкова: Секогаш кога ќе можам ќе го избегнувам „северна“

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова во вечерашната дебата на Телма на прашањето дали ќе го применува Договорот од Преспа и ќе го употребува новото име, одговори потврдно.

-Се разбира, бидејќи тој стана дел од Уставот. Но, во примената има разлика. Ќе ги почитувам натписите на името на државата на институциите. Да, ќе го применувам, но како индивидуа ќе го одбегнувам називот Северна Македонија. Впрочем, и во членот 7, став 2  стои дека е дозволена употребата на придавката „македонско“, рече Сиљановска Давкова.

Коронавирус