вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 15
home Вести

Силјановска Давкова: Ќе се борам за демократизација во текот на целиот мој мандат

Силјановска Давкова: Ќе се борам за демократизација во текот на целиот мој мандат

Мојата програма вели дека во целиот мандат ќе се борам за демократизација на македонскиот недомекратски политички систем, со сите инструменти што му стојат на располагање на претседателот, рече Горадана Силјановска Давкова, кандидат за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ на дебатата со Стево Пендаровски, кандидат на СДСМ и Колаицијата, што се емитуваше  на Македонската радио-телевизија.

Јас посочив, децидна е Силјановска Давкова, дека 12 пати ќе се обраќам во Собранието за да укажам на проблемите на граѓаните, дека  ќе го користат ветото кога треба, а не дека ќе трошам целиот мандат за Преспанскиот договор.

-Вие до неодамна велевте дека никој нема право да разговара за географска одредница, дека мора да има консензус. Како болното сега стана прекрасно, праша Силјановска Давкова.

 

Коронавирус