сабота, 24. јули 2021. Вести денес: 0
home Вести

Силјановска-Давкова: Единствен народ кој се идентификувал со името Македонија сме ние

Силјановска-Давкова: Единствен народ кој се идентификувал со името Македонија сме ние

 

Во Грција се до 1988 година ништо не се викаше Македонија, како забрана да имаа за тој збор.

Тие може да си имаат регионален идентитет, но немаат национален идентитет. Ако толку им значела Македонија уште во 1830 ќе го зеле или ќе ставеле придавка во името, ама не го направиле тоа. Единствен народ што го ставил во името, се идентификувал, сме ние, вели носителот на Изборна единица 1 Гордана Силјановска Давкова при денешната средба со жителите на општина Центар.

Коронавирус