вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 13
home Вести

Силјановска: Да почнеме борба за поправање на грешките

Силјановска: Да почнеме борба за поправање на грешките

Кандидатката за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова со честитка во пресрет на христијанскиот празник Велигден.

„Денеска започнува големиот христијански празник кој има не само теснорелигиозно значење туку и општочовечка порака. Празнуваме и во исто време испраќаме порака вредностите поврзани со вербата во луѓето, љубовта, човечноста, соживотот, разбирањето да не бидат актуелни само на празници туку секогаш и со секого.“

 

-Велики Петок е денот кога најмногу треба да се запрашаме што сме сториле за својата земја, својот народ, предците и идните поколенија. Да си признаеме ако сме згрешиле и да започнеме борба за да ги поправиме грешките. Целта е човечноста и хуманизмот да победат пред нечовечноста и материјалните интереси. За многу години, за праведна Македонија, порача професорката Силјановска.

Коронавирус