четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 116
home Вести

Силјановска: Бомбите се шокантни и во нормална држава ќе реагираше обвинителството

Силјановска: Бомбите се шокантни и во нормална држава ќе реагираше обвинителството

Професорката Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници, од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во ИЕ 1 на дебатата на телевизија Телма во емисијата „Топ тема“ вечерва на дебатата се осврна на кампањата за предвремените парламентарни избори и за сето она што се зборуваше во кампањата.

„Бомбите кои ги слуша јавноста не ми се познати, но се шокантни. Личат на признание. И сега веќе секој би интерервенирал во нормална држава, но кај нас Русковска, Јовевски не реагираат на тоа што го слушаме“, рече Силјановска.

Професор Силјановска се осврна и на понудата на ДУИ за премиер Албанец.

„Уставот вели дека секоја функција под еднакви услови му е достапна секому. Ако однапред одиме со етнички предзнак стартот ја проблематизира демократијата“, кажа Силјановска.

Професорката Силјановска говореше и за концептот едно општество за сите и објасни дека тој концепт е можен само како „едно општество на сите рамноправни граѓани, концепт едно општество на нации нема врска со едно општество, туку е федерација на етнички принцип знаеме како завршија вакви концепти како Чехословачка, Руската федерација“.

ЕУРО 2020

Македонија