недела, 2. април 2023. Вести денес: 22
home Вести

Сијарто: Лага е дека Унгарија му помогнала на Груевски

Сијарто: Лага е дека Унгарија му помогнала на Груевски

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто демантира дека неговата земја на било кој начин му помогнала на експремиерот Никола Груевски да премине од Македонија во Албанија.

„Моментот кога Груевски се појави во нашата амбасада во Тирана… беше првиот пат кога го сретнавме во овој случај“, тврди Сијарто во интервју за агенцијата АФП. Унгарскиот министер ги отфрла како лаги тврдењата дека неговата земја имала било каква улога во бегството на Груевски од Македонија.

Најнови вести