сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

СИ БЛЕСКАМЕ: Верувале или не, Македонците заминуваат на гурбет во Србија

СИ БЛЕСКАМЕ: Верувале или не, Македонците заминуваат на гурбет во Србија

Српската радио телевизија РТС денеска објави прилог во кој вели дека Македонци ги берат сливите на нивите во јужниот дел на Банат во Србија.

Македонците вредни жени во прилогот велат дека сакаат да работат и не се срамат да берат јаболка и сливи.

-Не е тешка работата, може да се работи и да се заработи пари, вели Мира Попова од Крива Паланка.

Овие сливи откако ќе се соберат во околу над 30 тона од вредните раце на работниците ќе заврши во фабриките за овошје, а потоа и во теглите џем наменети за извезување.

Целата вест и прилог можете да ја погледнете ТУКА.

Инаку ова не е прв случај во изминативе години наши граѓани да го бараат спасот надвор од нашата земја за парче леб, бидејќи условите во нашата земја предводена од досегашната власт се повеќе од срамни, особено за младите.

Коронавирус