среда, 8. декември 2021. Вести денес: 117
home Вести

Штрајкот во Идризово, директорот Мојсоски: Ќе видиме дали ќе има штрајк кога ќе дојде ручекот

Штрајкот во Идризово, директорот Мојсоски: Ќе видиме дали ќе има штрајк кога ќе дојде ручекот

Затворениците во “Идризово” започнаа штрајк со глад бидејќи не се вклучени во законот за амнестија што се подготвува, со кој од вина ќе се ослободат лицата од судскиот случај за 27 април 2017 година во Собранието Македонија, пренесува portalb.mk.

Затворениците преку писмо го информираа директоратот на затворот Идризово и предупредија дека штрајкот ќе ескалира ако Владата на Република Македонија не ги исполни условите.

Директорот на затворот Идризово, Боби Мојсоски, објави дека го добил писмото и истакна дека штрајкот ќе продолжи два дена, но изреволтиран од ситуацијата, рече, “Ќе видиме дали ќе има штрајк кога ќе дојде ручекот”, рече Мојсоски.

Коронавирус