вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 92
home Вести

Што стои позади новиот ДУП за ШИК Јелак во Тетово? (ВИДЕО)

Што стои позади новиот ДУП за ШИК Јелак во Тетово? (ВИДЕО)

На последниот попис пред речиси 20 години, Тетово имало 52.000 жители. Сега, со само еден ДУП, се прави место за уште 8 илјади луѓе или 1/6 плус на попишаните.

Екологистите алармираат дека дотраената градска инфраструктура не може да издржи ваков удар, ИВЗ повикува да не се гради на место каде некогаш имало гробишта, а опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека зад целиот проект се крие криминал во интерес на власта и на сомнителен бизнисмен.

360 степени направи истражување: Што стои позади новиот ДУП за ШИК Јелак во Тетово?

Нивниот прилог, ви го пренесуваме во продолжение:

Коронавирус