сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 14
home Вести

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ЗЕМЈАВА: Воздухот во повеќе градови во овие моменти алармантно загаден, особено во Скопје! (ФОТО)

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ЗЕМЈАВА: Воздухот во повеќе градови во овие моменти алармантно загаден, особено во Скопје! (ФОТО)

Алармантна е состојбата со загадениот воздух низ целата земја попладнево, особено во главниот град.

Во центарот на градот особено кај Ректоратот попладнево се измерени 985 микрограми на метар кубе.

Слична е мапата и во повеќе градови низ земјава каде со црвена боја се обоени Гостивар, Лазарополе, Струмица, Кичево и Битола.

Иако власта и градоначалникот Петре Шилегов со години наназад алудираат дека загадениот воздух се појавува само во зимо поради затоплувањето на домовите со огревни дрва, оваа ситуација среде лето е повеќе од парадоксална.

Најнови вести

Qatar 2022