сабота, 8. мај 2021. Вести денес: 71
home Вести

ШТО ЈА ПРЕМИСЛИ РУСКОСКА: Зошто се одлучи да ги затвори вратите за „Peкет“?

ШТО ЈА ПРЕМИСЛИ РУСКОСКА: Зошто се одлучи да ги затвори вратите за „Peкет“?

Новинарот Предраг Димитриевски на телевизија 24 со огромна доза на сомнеж говореше за денешната одлука на Вилма Рускоска јавноста да биде изземена од судењето за „Рекет“ при изведувањето на доказите. Тој директно запраша што можеше да се случи за помалку од 24 часа за да се случи таков пресврт во ставови на јавен обвинител и на судечки совет.

-Јас ќе почнам од пракса од тоа што вчера и денес се случувуа во судницата на судењето за случајот „Рекет“. За помалку од 24 часа и обвинител и суд сменија став, своја одлука. Не може обвинител на вчерашното рочиште со образложение да нема сомнежи никакви да каже дека утре ќе се слушаат снимките од телефонските разговори на веќе осудениот Зоран Милевски Кичеец, судот тоа го прифати и одбраната и обвинетите се сложија, денеска на рочиштето јавноста надвор. Зошто? Да се заштити интегритет на одренедени личност. Сега јас да прашам што може да се случи за помалку од 24 часа таков пресврт во ставови на јавен обвинител и на судечки совет да се случи, запраша новинарот.

Најнови вести

Коронавирус