среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 25
home Вести

Штипскиот Суд издаде согласност за потерница по Игор Спасов на територија на државата

Штипскиот Суд издаде согласност за потерница по Игор Спасов на територија на државата

Специјалецот Игор Спасов, кој е осуден на 14 години затвор за убиството на Мартин Нешковски, од денеска се бара со потерница на територијата на Република Македонија.

Портпаролот и судија во Основниот суд во Штип, Јулијана Неткова за МИА информираше дека надлежните од МВР и СВР-Штип ги информирале оти Спасов од петокот до денеска не е најден на подрачјето на Општина Штип.

– Игор Спасов не е пронајден и е недостапен на органите на прогон. СВР- Штип го извести Судот дека тој е недостапен и е во бегство, поради што Судот веднаш издаде согласност за издавање на потерница за негово пронаоѓање на територијата на Република Северна Македонија, изјави Неткова.

Таа додаде дека доколку истражните органи не го пронајдат и на територија на државата, повторно се известува Судот, кој дава согласност за издавање на меѓународна потерница.

Спасов е осуден на 14 години затвор за убиството на момчето Мартин Нешковски вечерта на прославата на ВМРО-ДПМНЕ по победата на парламентарните избори. Казната затвор ја издржува од 2011 година, а во прекин му е од лани поради здравствени проблеми. Тој требаше да се јави во Затворот „Идризово“ на 18 октомври.

Коронавирус