среда, 21. април 2021. Вести денес: 1
home Вести

ШОКАНТНИ ФОТОГРАФИИ: На ЛГБТ собирот во Скопје, им ставале полови органи на христијански светци- Фрчкоски и Унковски во публиката

ШОКАНТНИ ФОТОГРАФИИ: На ЛГБТ собирот во Скопје, им ставале полови органи на христијански светци- Фрчкоски и Унковски во публиката

Припадниците на ЛГБТ, вчера, во склоп на Недела на гордоста, приредија сексуални перформанси во Музејот на современа уметност.

Тие на различни начини се обидоа да ја исмеат верата, конкретно Христијанството, со цел да добијат одредени права во општеството. На перформансот на здруженијата кои се борат за правата на ЛГБТ луѓето, имало гол маж облечен како православен свештеник кој општи со гол светец кој има полов орган, пренесува порталот Лидер.

Исто така имало случај на ѓавол кој игра и ги забавува гостите.

Меѓу присутните беа и познати личности, како режисерот и интелектуалец Слободан Унковски, деканот на ФОН Љубомир Данаилов Фрчкоски и поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски.

Се уште е непознато како напаѓањето на Христијанството ќе ги зголеми правата на ЛГБТ популацијата, а граѓаните, дури и оние кои се за оваа популација да има право на брак, се згрозени од овие перформанси.

Повеќе на lider.mk.

Најнови вести

Коронавирус