понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 174
home Вести

Шести протест против поскапување на струјата во Тетово: Граѓаните бараат пониска цена

Шести протест против поскапување на струјата во Тетово: Граѓаните бараат пониска цена

Шести пат по ред во Тетово се организираат протести во знак на незадоволство од зголемувањето на цената на електричната енергија. Тетовчани со блокади на сообраќајот на градските улици и булевари од страна на иницијативата „Доста е“ го изразија својот револт од поскпувањето.

На три места од 18 часот членови на иницијативата и граѓани блокираа три крстосници-кружниот тек кај Монопол, кружниот тек на булеварите Илиден и Видео Смилевски-Бато (кон Гостивар) и кружниот тек кај стадионот. Блокадите траеја 45 минути.

Граѓаните бараат пониска цена на струјата за 46 отсто, укинување на регулаторната комисија, да се намали ДДВ од 18 на 5 отсто и да се формира независен арбитрарен орган кој ќе верификува квалитет на услуги и ги адресира поплаките на граѓаните од енергетските компании, посочија од организацискиот одбор.

Локални избори 2021