понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 132
home Вести

Шекеринска и Димитров на Минхенската безбедносна конференција

Македонските министри ќе учествуваат на повеќе панели посветени на транс-атлантската безбедност, соработката на НАТО и ЕУ и други теми, а предвидено е да остварат и повеќе билатерални средби.
Шекеринска и Димитров на Минхенската безбедносна конференција

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од денеска до недела во Минхен ќе учествуваат на 54. Минхенска безбедносна конференција.

На конференцијата најавено е присуство на секретарот за одбрана на САД, Џејмс Матис, генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, британската премиерка Тереза Меј, претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, високата претставничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан.

Годинава во фокусот на конференцијата ќе бидат дебатите за улогата на ЕУ како глобален актер и нејзините односи со НАТО, САД и Русија, растечката закана за либералниот меѓународен поредок, конфликтите на Блискиот Исток; заканите од тероризмот, состојбите во Африка и политичките случувања во регионот Сахел. Учесниците ќе дебатираат и за прашањата за заштита на животната средина и за сајбер безбедноста. Посебен акцент ќе биде ставен и на прашањата за контрола на оружјето и особено на тензиите околу програмата за нуклеарното оружје на Северна Кореја.

Македонските министри ќе учествуваат на повеќе панели посветени на транс-атлантската безбедност, соработката на НАТО и ЕУ и други теми, а предвидено е да остварат и повеќе билатерални средби.

Минхенската безбедносна конференција се етаблираше како водечки глобален форум на кој бројни политички лидери, шефови на држави и влади, министри, водечки личности од меѓународните организации, високи претставници од индустријата, медиумите, академијата и граѓанското општество, дискутираат за актуелните и идните безбедносни предизвици. (МИА)

Најнови вести

Коронавирус