среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 163
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Шефот на СЗО во Македонија, Џихан Тавила, ги обвинува домашните институции за доцнењето на вакцините

Шефот на СЗО во Македонија, Џихан Тавила, ги обвинува домашните институции за доцнењето на вакцините

Шефот на СЗО во Македонија, Џихан Тавила, ги обвинува домашните институции за доцнењето на вакцините. Таа впери прст кон здравствените власти дека прво мора да создадат услови, пренесува Алсат.

“Вакцината пристигнува, има многу подготовки што треба да се направат”, рече Тавила.

Вакцината против Ковид може да стигне во февруари. А, поради тоа што ветувањата од 4 земји од ЕУ дека ќе отстапат определени дози за Македонија од јануарските контингенти не се исполнија, државава сега се надева на СЗО.

Целиот текст може да го прочитате на АЛСАТ.

Коронавирус