среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 159
home Вести

Шаќир Фетаху избран за поглавар на Исламската верска заедница

Шаќир Фетаху избран за поглавар на Исламската верска заедница

Со 18 гласа „за“ и три „против“, Шаќир Фетаху, е избран за поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ), откако беше разрешен претходниот поглавар Сулејман Реџепи.

„Денес е одличен ден за сите муслимани во Република Македонија, денес победи ИВЗ, денес победивме сите, човечкото и конструктивното. Од денес, имаме голема доверба и одговорност да го претставиме исламот во неговиот оригинален и традиционален дух“, рече Фетаху по изборот.

извор: АлсатМ

Најнови вести

Коронавирус