сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 110
home Вести

Сергеј Варошлија денес на суд за случајот „Рекет“

Сергеј Варошлија денес на суд за случајот „Рекет“

Одбраната на првообвинетиот Бојан Јовановски за денешното рочиште во случајот „Рекет” за сведоци ги предложи Сергеј Варошлија и Дејан Панделевски, кој во минатата недела не дојде на судењето затоа што бил на службено патување.

Како сведоци во наредните рочишта се очекува да се појават Јовче Ременски, сопруг на пратеничката Фросина Ременски и поранешниот градоначалник на општина Центар Владимир Тодоровиќ кој исто така поради службени обврски не дојде на судењето минатата недела.

Јовановски, е осомничен за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание и за кривичното дело перење пари, а поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за злоупотреба на службената положба.

Во „Рекет“ е осуден и Зоран Милевски Кичеец на три години затвор, откако на почетокот на судењето призна дека е виновен.

Коронавирус