среда, 31. мај 2023. Вести денес: 105
Во живо

Трибина на тема „Политики за развој енергетскиот сектор“

home Вести

СЕПАК ГЕРМАНИЈА ОСТАНУВА ЗАТВОРЕНА ЗА МАКЕДОНИЈА: На македонските туристи се уште им е забрането влез во земјата, се огласи и ТАВ

СЕПАК ГЕРМАНИЈА ОСТАНУВА ЗАТВОРЕНА ЗА МАКЕДОНИЈА: На македонските туристи се уште им е забрането влез во земјата, се огласи и ТАВ

ТАВ Македонија преку соопштение до јавноста на својот Фејсбук профил денеска информираше дека сепак македонските граѓани се уште не можат да патуваат во Германија како туристи.

-ВАЖНО!!!

КОРЕКЦИЈА!!!

Почитувани патници и следбеници,

Би сакале да ве информираме дека делот од информацијата https://www.facebook.com/189273277751475/posts/4359096950769066/ која ја објавивме во саботата, на 12-ти јуни 2021, а кој се однесува на тоа дека македонските државјани можат да патуваат во Германија од туристички причини, за жал не е на сила сè уште, иако ние како аеродром добивме информација од нашите партнери дека македонските државјани ќе можат да патуваат без приложување на есенцијална причина за патување, а истата информација стоеше и во нашите авијациски системи каде што се ажурираат најновите правила/рестрикции за патување поради Ковид-19 кои важат за различни земји.

Во меѓувреме, добивме коригирана информација, дека во Германија сè уште не може да се патува од туристички причини и истото го споделуваме со вас.
Ви се извинуваме за ненамерната грешка.

Во моментов очекуваме детални информации од надлежните институции и надлежната Амбасада и веднаш штом ги добиеме, ќе ги споделиме со вас.
Другите детали во информациjата што ја објавивме на 12-ти јуни 2021, се точни.

Имено, Република С.Македонија повеќе не е на листата на ризични земји за Ковид-19 на Германија, што значи дека влезот во странската земја за македонските државјани е можен само доколку тие припаѓаат во т.н. есенцијални патници и притоа презентираат или негативен тест за Covid-19 или доказ за вакцинација. Во исто време, електронски пополнет Формулар за локација на патници (Passenger Locator Form) повеќе не е потребен предуслов за качување во авион, стои во нивниот пост на Фејсбук.
|