четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 94
home Вести

Села вели дека неопходно е оддржување предвремени парламентарни избори, одговори и дали би коалицирал со Заев

Села вели дека неопходно е оддржување предвремени парламентарни избори, одговори и дали би коалицирал со Заев

Би поддржал закон кој нема за цел да амнестира некого, туку има за цел постепено да ги гради правото и правната држава. Нема да поддржам закон кој се крои за да се заштитат големи политички мечки во државава, вели Зијадин Села, претседател на Алијансата за Албанците во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Села, на прашањето за коментар на најавената реконструкција на Владата, вели дека во интерес на евроатлантските интеграции неопходно е оддржување предвремени парламентарни избори и враќање на демократијата во општеството и особено во албанската заедница.

-На Македонија ѝ требаат предвремени парламентарни избори. Само преку еден изборен процес може да се променат работите и да се движат кон правата насока. Сите аргументи дека не е време бидејќи нели очекуваме датум за Европска унија итн., се аргументи кои имаат за цел да го држат статус-квото во ова општество. Ако имаме предвид дека едно од најважните прашања за Европската унија се реформите во правниот систем, СЈО итн., тогаш веќе да заклучиме дека причината зошто можеби нема да добиеме датум е фактот што ДУИ е внатре во коалиција со СДСМ и тоа е факторот кој оневозможува да се случуваат вистински реформи од правниот аспект тука во Република Северна Македонија. И имајќи предвид дека изборите конечно ќе ја вратат демократијата во албанското општество и ДУИ ќе си замине во опозиција, мислам дека предвремените парламентарни избори ќе го забрзаат процесот на зачленување на Македонија во ЕУ, вели Села на прашањето.

Алијансата за Албанците, вели Села прашан дали би направил сојуз со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ќе коалицира со оној политички субјект кој ќе ја прифати платформата и програмата на неговата партија,  и притоа посочува дека во моментов не чувствува причина да коалицита во актуелната Влада на СДСМ.

-Ние сме конзистентни како политичка партија и кога донесуваме одлука, нашите одлуки се добро размислени. Ако не беше Алијансата за Албанците, тој фактор кој ќе ги сменеше политичките работи во 2017 година, денеска немаше да имаме ниту НАТО, ниту датум за преговори. А што добивме, како ни вратија? Тотално некоректен однос од страна на премиерот по локалните избори 2017. Дали сега ние повторно би се впуштиле во таква авантура? Не. Алијансата за Албанците ќе биде дел од власта кога ќе победи на парламентарните избори. Сега не гледаме причина да се вратиме и да бидеме дел од таа власт. Би се вратиле само преку изборен процес и преку добивање на легитимитет, посочува Села.

Коронавирус