вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 172
home Вести

Села: Избори на пролет ако нема датум за ЕУ

Села: Избори на пролет ако нема датум за ЕУ

Лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, во дебатниот магазин Click Plus на ТВ21, рече дека доколку не добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ, ќе се направи техничка Влада согласно Пржинскиот договор.

Села истакна дека на пролет ќе се одржат вонредни парламентарни избори ако се случи тоа сценарио.

Инаку, Брисел денеска и утре одлучува за Македонија, а Заев вчера на прес-конференција со Хан побара лидерите на ЕУ да бидат херои, а не пречка и да не ги гасат светлечките ѕвездички за земјава.

Локални избори 2021