сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 42
home Вести

Сеизмолошка со детали за земјотресот кој беше почувствуван во Македонија

Сеизмолошка со детали за земјотресот кој беше почувствуван во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерта на 11.9.2018 година во 20 часот и 00 минути регистрирше земјотрес кој потекнува од преспанското епицентрално подрачје.

Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 3.3 а беше почувствуван од населението во Охрид, Ресен и непосредната околина со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран вечерва околу 20:00 часот во Грција, а истиот бил почувствуван и во Македонија.

Најнови вести