вторник, 26. јануари 2021. Вести денес: 167
home Вести

Сеизмолошка опсерваторија ги објави деталите за земјотресот кој го стресе Скопје

Сеизмолошка опсерваторија ги објави деталите за земјотресот кој го стресе Скопје

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека земјотресот почувствуван попладнево бил со Рихтерова магнитуда од 3,5 степени.

Според податоците со кои располага Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот најсилно бил почувствуван од граѓаните во Скопје со интензитет од четири до пет степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотресот беше почувствуван во 14:09 часот, а по него следуваше уште еден со послаб интензитет. Според информациите на Европскиот макросеизмички центар, епицентарот на земјотресот бил на девет километри источно од Скопје. (МИА)

Коронавирус