сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 84
home Вести

Седницата за законот за СЈО од Владата на 27 август

Седницата за законот за СЈО од Владата на 27 август

Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седницата за законот за јавно обвинителство којшто го предложи владата по скратена постапка, на 27 август. Џафери за тв 24 вели деказ роковите ќе бидат скратени и доколку има политички консензус, законот ќе биде донесен во предвидениот рок.

Владата го достави решението до Собранието во средата, за да биде изгласан потребно е 2/3 мнозинство коешто засега Заев го нема. Премиерот вчера најави дека доколку не се донесе законот до 6 септември, тој ќе биде донесен на непосакуван начин.

Коронавирус