среда, 18. септември 2019. Вести денес: 100
home Вести

Седницата за инагурацијата на новиот претседател водена на албански јазик

Седницата за инагурацијата на новиот претседател водена на албански јазик

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, седницата за инагурацијата на новиот претседател на државата ја започна и ја води на албански јазик, користејќи го своето право кое му е дадено со Законот за јазици што беше изгласан пред неколку месеци.

Присутните гости, претседателите на Србија и Бугарија користеа слушалки за превод.

Пендаровски ја положи својата заклетва, а пред присутните на свечената седница за инаугурација на претседател , рече дека ќе ги почитува сите граѓани на државата , а не само оние кои го избрале и ќе биде претседател на сите.