петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Се зголемува бројот на активни случаи: Со коронавирус се заразени 8.369 лица, еве по колку има во секој град

Се зголемува бројот на активни случаи: Со коронавирус се заразени 8.369 лица, еве по колку има во секој град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 103.020, бројката на оздравени пациенти е 91.507, на починати е 3.144, а бројот на активни случаи изнесува 8.369.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 45070, активни 3719
Куманово 5605, активни 290
Тетово 5471, активни 292
Прилеп 5431, активни 658
Гостивар 3795, активни 154
Штип 3665, активни 121
Велес 3459, активни 257
Битола 3441, активни 181
Кавадарци 3405, активни 604
Охрид 3257, активни 440
Струмица 2728, активни 185
Струга 2417, активни 190
Кочани 1829, активни 74
Кичево 1778, активни 70
Неготино 1253, активни 217
Гевгелија 1224, активни 186
Свети Николе 1109, активни 23
Крива Паланка 837, активни 83
Ресен 813, активни 61
Дебар 795, активни 44
Радовиш 744, активни 25
Делчево 745, активни 185
Берово 643, активни 25
Пробиштип 545, активни 24
Виница 523, активни 25
Валандово 368, активни 27
Крушево 284, активни 71
Кратово 277, активни 29
Богданци 275, активни 46
Демир Хисар 266, активни 15
Македонски Брод 252, активни 7
Демир Капија 242, активни 32
Македонска Каменица 193, активни 3
Пехчево 186, активни 4
Дојран 95, активни 2

Најнови вести

Коронавирус