сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 58
home Вести

Се вратиле со авион од Германија, па ја игнорирале изолацијата- за двајца Македонци следува вртоглава парична казна!

Се вратиле со авион од Германија, па ја игнорирале изолацијата- за двајца Македонци следува вртоглава парична казна!

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гевгелија денеска до Основниот суд – Гевгелија доставил предлог за издавање казнен налог против две лица за сторено кривично дело непостапување според прописите за време на пандемија предвидено и казниво по член 206 од Кривичниот законик.

Во предлогот Обвинителството бара лицата да се огласат за виновни и да им биде изречена парична казна во висина од по 100 дневни глоби или вкупна вредност од 123.000,00 денари за двете лица.

Обвинетите на 13-ти овој месец со авионски лет допатувале од Германија – земја со висок ризик на зараза на Меѓународниот аеродром во Скопје. Покрај упатството со кое им било укажано за задолжителна самоизолација во траење од 14 дена, тие не постапиле по Одлуката на Владата на РСМ за мерки за спречување на внесување и ширење на корона вирус. Во критичниот период од 14 до 17 март контактирале со повеќе лица, дури и биле во Отсекот за управни работи во Валандово. Со овие дејствија обвинетите го сториле кривичното дело што им се става на товар, велат од Обвинителството.

Коронавирус