вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Се вее албанско знаме и се скандира „УЧК“: На протестот за „Монструм“ бараат промена на македонскиот Устав

Се вее албанско знаме и се скандира „УЧК“: На протестот за „Монструм“ бараат промена на македонскиот Устав

Со транспаренти „Уставот на Македонија ги нарушува етничките права на Албанците и мора да биде сменет“ и веејќи албанско знаме, се протестира за пресудите во случајот „Монструм“.

Протестот е организиран од роднините на осудените за убиствата кај Смилковскот езеро. Тие скандираа „УЧК, УЧК“.

Групата која протестира, од Чаир се упати кон зградата на Владата, а кај трговскиот центат „Мавровка“ беше развеано големо албанско знаме.

На транспарентите се закачени и фотографии од обвинителките Фатиме Фетаи и Вилма Русковска, судијката Добрила Кацарска и државниот Јавен обвинител, Љубомир Јовески и се бара да биде сменет македонскиот Устав.

ФОТО:ТВ21

Локални избори 2021