четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 160
home Вести

Се уште трае координацијата на државно- политичкиот врв за предлозите на Нимиц

Се уште трае координацијата на државно- политичкиот врв за предлозите на Нимиц

Повеќе од четири часа државно- политичкиот врв вечерва ја разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во Њујорк.

Накоординативниот состанок, кој се одржува во Клубот на пратеници, учествуваат претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и претседателот на ДУИ Али Ахмети.

Најнови вести

Коронавирус