среда, 23. јуни 2021. Вести денес: 65
home Вести

Се укинува државната матура, училишната матура и завршниот испит за оваа учебна година

Се укинува државната матура, училишната матура и завршниот испит за оваа учебна година

Се укинува државната матура, училишната матура и завршниот испит за оваа учебна година, одлучила Владата на денешната седница, објави министерот за образование Арбер Адеми на својот профил на Фејсбук.

Адеми посочува дека Владата на Република Македонија на денешната седница усвои сет образовни мерки со кои се обезбедува непречено функционирање на воспитно – образовниот систем.

-Учениците од основните и средните училишта не се враќаат во училишните клупи до крајот на наставната година, а тековната учебна година до крај ќе продолжи да се реализира преку организирање на далечинско учење, односно учење од дома. Уписот на првачињата за учебната 2020/2021 година ќе се врши во јуни, а исто така се уредуваат и уписите на високообразовните установи, посочува Адеми. (МИА)

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија