четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 132
Во живо

Скопје и денеска блокирано, ВМРО-ДПМНЕ протестира на три локации!

home Вести

Се празнува Собор на Пресвета Богородица

Се празнува Собор на Пресвета Богородица

Денеска е Собор на Пресвета Богородица.

Црквата утврдила веднаш после големите празници да се слават и учесниците во настанот што се празнува. Затоа денес, по празникот Рождество Христово, се слави Пресветата Богородица.

Најмудра пракса. Зашто најчистата утроба на Марија беше единствена способна да го прими оној кој го надвишува се она што е создадено. Во таа смисла Црквата ја нарекува Девица Марија врата на спасението.

Коронавирус