понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 164
home Вести

Се повлекуваат респиратори од други болници, дали се загрозува здравјето на другите болни?

Се повлекуваат респиратори од други болници, дали се загрозува здравјето на другите болни?

Венко Филипче соопшти дека се на располагање 120 респиратори во целата држава испраќајки апел дека состојбата е под контрола, објави порталот zdravstvo.mk

Но од медицински извори дознаваме дека респиратори се повлекуваат од други болници како што е клиниката за кардиологија, клиниката за дигестивна хирургија и останати важни клиники.

Упатени извори велат дека со тоа се загрозува здравјето на останатите пациенти.

На државната клиника е забележан недостаток и на маски и ракавици за персоналот и ризичните болни.

извор: zdravstvo.mk

Коронавирус