петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 106
home Вести

Се подготвува транспорт за повредените Македонци во сообраќајката кај Лесковац

Се подготвува транспорт за повредените Македонци во сообраќајката кај Лесковац

Подготвуваме транспорт за македонските пациенти кои беа повредени во сообраќајната несреќа кај Лесковац, а кои се сместени во болницата во тој град. Ова денеска го изјави министерот за здравство Венко Филипче, кој посочи дека изутрината зборувал со директорот на болницата во Лесковац.

Истакна дека станува збор за осум пациенти кои се во добра здравствена состојба и може да се вратат дома.

-Во Клиничкиот центар во Ниш се сместени шест посериозно повредени патници, од кои едниот од нив утрово е префрлен на одделение, а петмина се во одделението за интензивна нега. Од петмината двајца се на респираторна машина, виталните параментри им се стабилни и верувам дека и нивната состојба ќе се подобрува. Денес ни кажаа дека се подготвени за транспорт, а ние сега ќе преземеме активности, додаде Филипче.