четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Се подготвува барањето за екстрадација на Игор Спасов, осудениот за убиството на Мартин Нешковски

Се подготвува барањето за екстрадација на Игор Спасов, осудениот за убиството на Мартин Нешковски

Министерството за правда во тек на наредните денови ќе ја комплетира потребната документација за поднесување барање за екстрадација на Игор Спасов, осудениот поранешен припадник на специјалните едници на МВР за убиство на Мартин Нешковски, кој вчера беше уапсен во Бугарија.

–Ако лицето е во притвор државата има рок од 40 дена за поднесување барање за екстрадација, но веруваме дека во следните денови ќе ги прибираме потребните документи и до бугарските власти ќе поднесеме барања за екстрација на лицето Игор Спасов, велат за МИА од Министерството за правда.

Според извештајите на бугарските медиуми Спасов бил уапсен вчера околу 15 часот во населбата „Младост“ во Софија.

ЕУРО 2020

Македонија