четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Се отвора Центарот за универзитетска успешност при УКИМ

Се отвора Центарот за универзитетска успешност при УКИМ

На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска се отвора Центарот за универзитетска успешност „Le Très-Fle“.

Настанот по повод отворањето ќе се одржи на платото пред Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, а на него ќе се обратат министерот за образование и наука д-р Арбер Адеми, ректорот на УКИМ,  проф. д-р Никола Јанкуловски,  амбасадор на Франција во Македонија, Н.Е. Кристијан Тимоние и проф. д-р Мохамед Кетата, директор на Бирото за централна и источна Европа на Универзитетската агенција за франкофонија.

Коронавирус