сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 48
home Вести

СДСМ си има свои приоритети, на Радмила Шекеринска и е поважно да биде претседател на Собрание отколку Заев да биде претседател на владата

СДСМ си има свои приоритети, на Радмила Шекеринска и е поважно да биде претседател на Собрание отколку Заев да биде претседател на владата

СДСМ веројатно ќе ја предложи Радмила Шекеринска за прва жена претседател на Собранието.

Порталот „ABCmk“ пишува дека СДСМ е решена Шекеринска да го предводи законодавниот дом, со што таа ќе стане првата жена претседател на Собранието во историјата на Македонија.

Официјализацијата на нејзиното име се очекува да се случи доколку Зоран Заев би го обезбедил мнозинството пратеници потребни за формирање на Владата.

Најнови вести