среда, 22. март 2023. Вести денес: 191
home Вести

СДСМ прифати три кандидатури, едната е отфрлена

СДСМ прифати три кандидатури, едната е отфрлена

Партиските органи на СДСМ прифатија три од поднесените четири кандидатури за претседател на партијата.

Рокот за поднесување на кандидатури за претседател истече вчера, поднесени се четири кандидатури. Денеска согласно правилата заседаваше Централната изборна комисија и одлучија дека три кандидатури се целосни со сите потребни документи и услови согласно правилата и условите кои беа распишани, а една кандидатура не е и таа е отфрлена со одлука на Централната изборна комисија и кандидатот кој ја поднесе е известен за тоа, изјави денеска пратеничката на СДСМ, Славјанка Петровска одговарајќи на новинарско прашање.

До партијата доставени беа четири кандидатури од Димитар Ковачевски, актуелен заменик-министер за финансии, Фросина Ременски, поранешна пратеничка и потпретседателка на СДСМ, Властимир Алексовски, член и активист на СДСМ од општинската организација на партијата од Куманово и од Јован Деспотовски, директор на Дирекцијата на технолошко индустриски развојни зони.

loading...