четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 195
home Вести

СДСМ ја создаде енергетската криза и го уништи стандардот на граѓаните

СДСМ ја создаде енергетската криза и го уништи стандардот на граѓаните

СДСМ ја создаде енергетската криза и го уништи стандардот на граѓаните. СДСМ е причина за поскапите сметки на граѓаните за струја и парно. Заради СДСМ од овој месец граѓаните ќе плаќаат и по 1.500 денари повеќе за струја и парно, реагираат од СДСМ.

-СДСМ не беа способни да обезбедат евтин гас, сега плаќаме поскапо парно, а државата од буџетот дополнува.

Да беше способна владата немаше воопшто да дојде до поскапување, а ниту до потреба дополнително да се покрива разликата во цени од буџетот.

Овие кризи со струјата и парното ги предизвика директно СДСМ и тие немаат капацитет да ги решат. Затоа потребни се предвремени избори и нова влада која знае да ги решава проблемите на граѓаните, додаваат од партијата.

Најнови вести

Коронавирус