среда, 8. декември 2021. Вести денес: 55
home Вести

СДСМ и ДУИ ја договараат владината реконструкција

СДСМ и ДУИ ја договараат владината реконструкција

Разговорите на коалиционите партнери СДСМ и ДУИ околу најавената реконструкција на Владата се во тек и според најавите на премиерот Зоран Заев првите промени се очекува да се случат најдоцна до средината на јуни.

Тој засега не открива имиња, но како што изјави, знае кои лица би ги поставил на местата кои ќе бидат испразнети по најавената „метла“ во Владата и други државни институции.

-Веќе разговарам со луѓе особено нови луѓе кои треба да дојдат на позиции кои ќе бидат променети и испразнети. Разговорите течат. Секое слободно време го користам за да разговарам со тие луѓе за да можам да потврдам дека се нафаќаат и прифаќаат да ја работат таа работа, така што верувам дека ќе стигнам не подоцна од крајот на првата половина на јуни, изјави вчера Заев, одговарајќи на новинарски прашања.

Според Заев, партнерските односи со ДУИ се стабилни, а довербата меѓу него и лидерот на ДУИ е голема. Свесни сме, вели тој, дека имаме одредени слаби кадри во нашите редови и затоа и зборуваме за промените и тие се случуваат.

Дека разговорите меѓу коалиционите партнери финишираат потврдуваат и од ДУИ од каде велат дека 90 проценти од работите се завршени. Потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити за „Алсат М“ вчера изјави дека наредните денови се очекува да биде познат новиот формат на Владата, која според него, би се викала Влада „Заев2“  и би се концентрирала на економијата и капиталните инвестиции.

-Мислам дека 90 проценти од прашањата се затворени. Очекуваме наредните денови да заврши договорот и да излезе во јавноста новиот формат на Владата. Ако ме прашувате за имиња, не ги знам, изјави Меџити во емисијата „Патот кон“.

Во јуни се очекува да се одржи и седницата на Собранието на која би се избирале новите министри во Владата. Според претседателот на Собранието, Талат Џафери, од 7 јуни натаму би можело да се одржи првата наредна пленарна седница на која би се гласало за одземање на мандатот на поранешниот премиер и пратеник Никола Груевски, а доколку стаса предлог од премиерот, и да се изберат нови министри.

-Од 7 јуни натаму во кој било термин може да се свика седница без оглед дали тоа ќе се однесува на најавените предлози од Владата или друга редовна седница која би се свикала за пристигнати материјали. На првата наредна седница би требало да се расправа околу извештајот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за недоаѓањето на Груевски шест месеци, рече вчера Џафери на средбата со новинарите.

Според него, не е спорно на иста седница да бидат и двете точки на дневниот ред.

Коронавирус