сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 104
home Вести

СДСМ Арачиново им оддаде почит на паднатите борци на УЧК (ФОТО)

СДСМ Арачиново им оддаде почит на паднатите борци на УЧК (ФОТО)

Градоначалничката на Арачиново, Миликије Халими која е од редовите на СДСМ, вчера на гробиштата на паднатите борци и ветерани на УЧК кои се бореа во битката кај Арачиново во 2001-вс, положи цвеќе и им оддаде почит на загинатите.

Таа на Фејсбук страната на СДСМ Арачиново напиша:

-И на овој 24 јуни, се сеќаваме на денот на жртвувањето, целта и обединувањето. Ден кој во себе ја содржи возвишеноста  заедничките национални и општествени идеи и дела.

На овој ден, традиционално во чест и почит кон оние што  жртвуваа се, оддадовме почит на гробиштата на паднатите борци и  ветераните од битката во Арачиново во 2001 година.

Со почит

Миликије Халими, градоначалничка на општина Арачиново.

Коронавирус