петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 142
home Вести

Савески: Газдите живот, живеат, но обичниот народ преживува

Савески: Газдите живот, живеат, но обичниот народ преживува

Здравко Савески, член на претседателството на Левица, во дебата со пратеникот од коалицијата на СДСМ Павле Богоевски на Канал 5 телевизија, истакна дека во моментов состојбата за обичниот граѓанин во државата не е подобрена.

„Газдите живот, живеат, но обичниот народ преживува“, вели тој.

Савески ѝ забележа на власт за растот на корупцијата, мешањето во судството од страна на власта и политичката одмазда.

Според него, граѓаните кои учествувале во протестите на „Шарената револуција“ останале изневерени и предадени.

Тој констатираше дека за време на „Шарената револуција“ едните протестирале за темелни промени во Македонија, додека другите протестирале за фотелји.

За оние кои што протестирале за фотелји вели Савески, целта е исполнета, но за оние кои протестирале за промени не.

-Ништо не се сработи за приоритетите на граѓаните, владата самата си делегирала проблемите, приоритет на граѓаните е решавање на економските проблеми на граѓаните, а не надворешната политика потенцира Савевски. Со вашата работа изминатава година вие самите се делегитимиравте, додаде тој.

Коронавирус