вторник, 15. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Санкционирани 219 возачи во Скопје – 22 за брзо возење, 12 за возење во алкохолизирана состојба 

Санкционирани 219 возачи во Скопје – 22 за брзо возење, 12 за возење во алкохолизирана состојба 

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (08.02.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 219 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 22 санкции, 8 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 12 за користење на мобилен телефон.

Изречени се 12 санкции за возење под дејство на алкохол, пет за минување на затворен сигнал (црвено светло), 22 мерки за непочитување на брзина на движење, пет за некористење на сигурносен појас и 73 санкции за непрописно паркирање.

-Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, мпорачуваат од МВР.

ЕУРО 2020

Македонија