среда, 7. декември 2022. Вести денес: 2
home Вести

Само вчера полицијата низ цела Македонија казнила 213 возачи на мотоцикли

Само вчера полицијата низ цела Македонија казнила 213 возачи на мотоцикли

Во текот на вчерашниот ден (30.06.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 213 возачи. Од нив, 135 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 42 возеле без возачка дозвола, девет мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава, а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Qatar 2022