петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 112
home Вести

Само овој град во Македонија има едноцифрен број активни случаи на коронавирус

Само овој град во Македонија има едноцифрен број активни случаи на коронавирус

Досега во земјата се направени вкупно 1.692.991 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 241.651, бројот на оздравени пациенти е 218.340, на починати е 8.083, а бројот на активни случаи изнесува 15.228.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 108346, Активни 8333
Куманово 13670, Активни 490
Прилеп 11723, Активни 839
Тетово 11653, Активни 206
Битола 10870, Активни 1423
Гостивар 8280, Активни 183
Кавадарци 7913, Активни 407
Велес 7809, Активни 270
Охрид 7345, Активни 535
Штип 7051, Активни 259
Струмица 6583, Активни 267
Кичево 4538, Активни 202
Кочани 4276, Активни 152
Струга 4079, Активни 131
Гевгелија 3222, Активни 249
Неготино 2797, Активни 133
Свети Николе 2227, Активни 66
Крива Паланка 2050, Активни 81
Ресен 2049, Активни 151
Радовиш 1979, Активни 151
Делчево 1565, Активни 86
Берово 1528, Активни 45
Дебар 1474, Активни 15
Виница 1210, Активни 31
Пробиштип 1199, Активни 49
Валандово 1182, Активни 133
Кратово 808, Активни 19
Богданци 749, Активни 56
Крушево 741, Активни 130
Демир Хисар 693, Активни 46
Македонски Брод 579, Активни 32
Демир Капија 451, Активни 15
Македонска Каменица 446, Активни 18
Пехчево 376, Активни 16
Дојран 190, Активни 9.

Коронавирус