среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 34
home Вести

Само осум отсто од кандидатите за градоначалници се жени

Само осум отсто од кандидатите за градоначалници се жени

Државната изборна комисија попладнево ги објави поднесените кандидатски листи за претстојните локални избори. Според статистиката, само 8,68 отсто од кандидатите за градоначалници се жени. Дури 91,32 отсто од кандидатите се мажи.

Ситуацијата со родовата застапеност е подобра кога станува збор за кандидатите за советници, но и во оваа категорија доминираат мажите. Од кандидатите за советници, 55,13 отсто се мажи, додека 44,87 отсто се жени.

Локални избори 2021