петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 155
home Вести

Самка Ибраимоски во игра за кандидат за претседател

Самка Ибраимоски во игра за кандидат за претседател

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) на пратеникот Самка Ибраимоски, која е дел од владејачката коалиција планира сама да трча на претседателските избори, пренесува Плусинфо.

Како што пишува Плусинфо ваков заклучок бил донесен на синоќешниот партиски состанок бидејќи такви барања имало од членовите на партијата, граѓаните Роми, како и од невладините организации од дијаспората. Писмени барање за Ромите да излезат со свој кандидат за претседател пристигнале од иселениците во Франција, Германија, Белгија и други земји.