петок, 30. септември 2022. Вести денес: 56
home Вести

Русија го возвраќа ударот: Македонски дипломат прогласен за персона нон грата

Русија го возвраќа ударот: Македонски дипломат прогласен за персона нон грата

– Вршителот на должност од Македонија, Оливера Чаушевска-Димовска, беше поканета во руското Министерство за надворешни работи, каде што и беше врачена белешка со која вработената во Амбасадата на Македонија во Москва е прогласена за персона нон грата, се вели во соопштението, пренесува РИА Новости.

Министерството во изјавата рече дека потегот на Македонија е неоправдан. Министерството за надворешни работи на Македонија на 18 мај објави дека, во согласност со член 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи, одлучило да се прогласи дипломат на Амбасадата на Руската Федерација за непожелна личност во Македонија.

Коронавирус