вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 20
home Вести

Револтиран граѓанин до министерот Сугарески: „Ти ја испраќам сметката да си ја скенираш, ако ова не е причина за оставка те молам кажи ми што е? “

Револтиран граѓанин до министерот Сугарески:  „Ти ја испраќам сметката да си ја скенираш, ако ова не е причина за оставка те молам кажи ми што е? “

Јавноста се повеќе е разочарана од луѓето кои ја предводат власта во Република Македонија.

Доказ за тоа е нивната неспособност која ја покриваат со матни бизниси кои се одобрени од премиерот Зоран Заев.

Еден таков бизнис има и министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски кој граѓани го обвинуваат дека прикрива и не плаќа данок на државата.

Имено на еден пост на неговиот Фејсбук профил еден граѓанин го повикува министерот да си даде оставка од морални причини.

-Министер Сугаревски, поднеси си оставка од морални причини бидејќи: 1. Прикриваш и не плаќаш данок на државата. На истата таа држава од која земаш плата за работата министер. Буџетот се полни од даночните обврзници, а ти како даночен обврзник со твојот приватен бизнис прикриваш данок и со тоа го оштетуваш буџетот. Значи правиш противзаконски дејствија (криминал). Јас бев гостив во твојот ресторан „Порта Прилеп“. На крајот келнерот наместо фискална сметка донесе паргон сметка искуцана на компјутер. Кога замолив да ми донесе фискална ми рече дека не смее да куца фискални сметки. Во прилог ти ја испраќам сметката да си ја скенираш. Ако ова не е причина за оставка те молам кажи ми што е?, стои во постот на револтираниот гостин во ресторанот.

 

Коронавирус