петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 171
Во живо

ВО ЖИВО: Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Демир Хисар

home Вести

Решенијата од денеска правосилни: Дурловски и Божиновска ќе бидат пуштени во домашен притвор

Решенијата од денеска правосилни: Дурловски и Божиновска ќе бидат пуштени во домашен притвор

Кривичниот совет на Основниот суд Сопје 1 донесе одлука мерката притвор за Игор Дурловски и Елена Доцевска-Божиновска да биде заменета со куќен пртвор. Решенијата за оваа одлука од денеска се правосилни и треба да бидат доставени до затворот во Шутка, по што тие ќе бидат пуштени дома.

Пратеничката Жаклина Пешевска доби мерка претпазливост и сѐ уште чека правосилно решение за да го остави пасошот во Кривичен и после два месеци куќен притвор да може да го напушта домот.

Сите тие се обвинети за случувањата во Собранието на 27. април.

Локални избори 2021